T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
HATAY HAVALİMANI

​​​​​​

Engelsiz Havalimanı Projesi


         Engelsiz Havalimanı Projesi


 

-1.jpg
 

-2.jpg
 

 

OTOPARK

Havalimanımız otoparkında, terminal binasına geçiş için en yakın bölgede engelli yolcular için standartlara uygun 13 adet engelli park yeri oluşturulmuş olup, park yerleri yatay ve düşey özürlü işareti ile belirlenmiştir.

 -3.jpg

Engelli otopark alanına engelli yolcuların iletişim kolaylığı açısından engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.

-4.jpg

 

Engelli yolcular için düzenlenen park yerlerine diğer araçların park etmemesi için uygulanacak cezai işlemleri belirten 3 adet uyarıcı levha tesis edilmiştir.

 

-5.jpg
 


Engelli yolcu park yeri genişliği standartlara uygun şekilde tasarlanmıştır.

 

 -6.jpg

 

Uyarıcı Levhalar ve Kasis

Otopark ve terminal binası geçiş noktalarına araç sürücülerinin daha dikkatli olmaları için 2 adet uyarıcı levha tesis edilmiştir. Ayrıca araçların geçiş noktalarından yavaş geçmeleri için geçiş yolu öncesinde yola kasis yapılmıştır.

 

 

 

 

Hissedilebilir Yüzey Çalışmaları
Gelen yolcular için İç/Dış Hatlar gelen yolcu salonu çıkışlarının önünden başlayıp terminal binası önündeki toplu taşıma araçlarına kadar hissedilebilir yüzey uygulaması yapılmıştır.

 

 

 

Terminale geçiş koridorlarında giden/gelen görme engelli yolcular için TSE standartları çerçevesinde zeminde hissedilebilir yüzey çalışması yapılmıştır.
Görme Engelli Danışma ve Terminal Binası Kat Planı Braille Haritası 

Havalimanımızda engelli yolcu yardım isteme noktasında standartlara uygun yerden yüksekliği 80 cm, diz açıklığı 75 cm derinliği ise 49 cm olan özel bir banko oluşturulmuştur. Ayrıca görme engelli yolcular için Braille alfabesi ile danışma levhası ile işaretlenmiştir. Braille alfabeli terminal binası vaziyet planı haritası ve el haritası ile görme engelli yolcuların yönlendirmesi yapılmaktadır.
Görme Engelli El Haritası

Havalimanımızda görme engelliler için terminal binası gelen ve giden VIP yolcu salonları yapısına ilişkin bilgileri içeren Braille alfabeli el haritası hazırlanmıştır.

 

 
Terminal
binası içerisinde giden yolcular için terminal binası giriş kapısından danışma ofisi önünden check-in bankolarına kadar hissedilebilir yüzey uygulaması yapılmış olup, engelli yolcuların check-in ve bagaj kayıt işlemlerinde Havayolu ve Yer Hizmet Kuruluşlarınca gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır.

 

 


Görme engelli yolcular için zeminde uygulanan hissedilebilir yüzey terminal binası girişinden başlayıp danışma ofisinin önünden geçerek check-in bankolarına ve bilet satış ofisine kadar uzanmaktadır.

 

 

 

 Terminal binasında yer alan merdivenler, yürüyen merdivenler, asansörler ve kapıların önüne görme engelliler için uyarıcı hissedilebilir yüzeyler yerleştirilmiştir.

 
Kapılar
Havalimanımız terminal binası giriş kapıları çift kanatlı, fotoselli kayar kapı özelliğinde ve açıldığında 140 cm genişliğe sahiptir. Engelli Yolculardan iki koltuk değneği taşıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya akülü araçla ilerleyebilenler için rahatlıkla geçiş imkânı sunmaktadır.

 

 

 

 

 Telefonlar
Terminal binası içerisinde 4 adet 90 cm yüksekliğinde, terminal binası dışında 1 adet 100 cm yüksekliğinde, otoparkta ise 1 adet 110 cm yüksekliğinde ankesörlü telefon tesis edilmiştir. Ayrıca terminal binası içerinde yolcuların/engelli yolcuların kullanması amacıyla dahili telefonlar tesis edilmiştir.

 

 Asansörler
Havalimanımız terminal binası içinde engelli vatandaşların üst/alt kata erişimini sağlayacak özellikte kapı aralığı 90 cm genişliğinde, iç hacmi engelli yolcuların kullanımına uygun ölçülerde tasarlanmış 12 adet asansör mevcuttur. Ayakta durmakta güçlük çeken engelli yolcular için asansör içerisine trabzanlar monte edilmiş olup, asansör çağırma düğmelerinin önüne de hissedilebilir yüzeyler yerleştirilmiştir. Ayrıca asansör kat bilgisini Türkçe olarak veren sesli sistemin montajı yapılmıştır.

 

 

 

 Terminal içerisinde engelli yolcular için, yazılı ve sözlü (Türkçe ve İngilizce olarak) bilgilendirme tam ve eksiksiz olarak yapılmaktadır. Görme engelli yolcular için WC?lerde, Engelli WC?lerinde, yardım isteme noktasında Braille alfabesi ile bilgilendirme levhaları yapılmıştır. Asansörde bulunan tuşlar görme engelli yolculara uygun Braille alfabesi ile tasarlanmıştır. Ayrıca merdiven başlarına görme engelli yolcular için yönlendirici olması açısından Braille alfabesi ile tasarlanmış küpeşteler monte edilmiştir.


Tuvaletler (Engelli WC)
Engelli yolcuların ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla terminal binasında toplam 14 adet standartlara uygun engelli WC?si tesis edilmiş olup, WC?lerin yönlendirme levhalarında yer alması sağlanmıştır. Engelli yolcuların tuvaletlerden faydalanmaları amacıyla Braille alfabesi ile tuvalet kapılarına isimlik montajı yapılmıştır. Havalimanımız terminal binasında bulunan 14 adet engelli WC içerisinde üzerinde yardım yazısı bulunan acil çağrı butonu mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

 
Yürüyen Merdivenler
Havalimanımızda engelli yolcularında kullanabileceği iniş/çıkış olmak üzere standartlara uygun basamak kenarları çevre ile zıt renkte, merdivene iniş/binişlerde uyarıcı kırmızı/yeşil ışıkla donatılmış yürüyen merdiven bulunmaktadır.

 

 

 

 

Bilgilendirme Levhaları ve Monitörleri

Havalimanımızdaki levhalar yeterli düzeyde ışıklandırılmış ve arkadan aydınlatmalı teçhiz edilmiştir. Terminal binası, bina içerisinde bulunan armatör ve projektörlerle yeterli düzeyde aydınlatılmaktadır.

 

 Havaalanımız bilgilendirme monitörlerindeki bilgiler, bir yazı satırı değişmeden sefer saati bitimine kadar ekranda sabit kalmaktadırlar. Hareketli işaretlerde ışığı yansıtmayan cam kullanılmıştır ve bunlar doğrudan güneş ışığından korunmuştur.

 

 

 


Havalimanımızdaki levhalar yaşlılar/görme bozukluğu olan insanların kolaylıkla okuyabileceği şekilde Türkçe yazılı büyük harfler 220 punto, İngilizce yazılı olanlar ise 220 punto ebadında yazılmıştır.

 

 


Check-in bankolarının bulunduğu bölgede engelli yolcu için oluşturulan bankonun yönlendirme levhasında yer alması sağlanmıştır.

 

 

 Aydınlatma

Havaalanımız terminal binası çıkışında ve otopark alanında taşıtlara biniş noktalarında üç adet 30 metre uzunluğunda, her birinde 5?er adet 1000 watt SNOT-T özelliğinde projektör sistemi bulunan yeterli derecede ışık şiddeti sağlayacak şekilde aydınlatma direği mevcuttur.

 

 Ayrıca, terminal içi yüksek tavanlarda 400 watt metal Halide armatür, alçak tavanlarda ise 150 watt metal Halide armatür kullanılmakta olup, yeterli ve verimli derecede ışık şiddeti sağlanmaktadır

 

 

 

 


Check-in Bankosu
Havalimanımız check-in noktasında tekerlekli sandalye kullanıcıları ve kısa boylu insanlar için masa yüksekliği yerden en fazla 80 cm, diz açıklığı için 75 cm ve 49 cm derinliğinde özel bir banko oluşturulmuştur.

 

 

 

Engelli Yolcu Dinlenme Yerleri-Tırabzanlar-Pasaport Kontrol Noktası
Terminal binası yolcu bekleme salonlarında bulunan koltuklarından % 5?inin engelli/hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların kullanımına öncelik verilmesi amacıyla Uluslararası Engelli Simgesi etiketi ile işaretlenmiştir. Havalimanımız check-in bankosu ile pasaport kontrol noktası önüne trabzanlar yapılmıştır.

 

 

 

 

Rampalar
Havalimanımız terminal binası içerisinde kot farkının olmaması nedeniyle rampa bulunmamakta olup, terminal binası dışında bulunan rampaların kenarları kısmi görüş yeteneğine sahip yolcular için uyarı niteliğinde kırmızı renkli boya ile boyanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yeme İçme Yerleri
Engelli yolcuların havalimanımız terminalinde bulunan tesislerden faydalanması amacıyla gerekli tedbirler alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
YER HİZMET KURULUŞU TARAFINDAN SAĞLANAN HİZMETLER

Ambulift

Havaalanımızda yer hizmeti kuruluşu Çelebi Hava Servisi tarafından engelli yolcuların uçağa biniş ve inişlerinde yardımcı olmak üzere kullanılan 2 adet Ambulift aracı mevcuttur.

 

 

Tekerlekli Sandalye

Havaalanımızda engelli yolcuların kullanmaları amacıyla yeterli sayıda tekerlekli sandalye mevcuttur. Söz konusu tekerlekli sandalyelere ulaşılabilirliğin sağlanması amacıyla check-in bankolarının yanında bulunmaktadır.

 

 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü